İçeriğe geç
Photoshop-2020-yeni-özellikleri-guncelleme-neler-yeni-sürekli-dönüşüm-yongatasarım

Photoshop cc 2020 ‘ye eklenen yeni özellikler ve araçlar ile ne gibi farklılıklar geldi öğrenmek ister misiniz? Hadi hep birlikte Photoshop 2020 de ne gibi yeni özellikler var tümüne bir göz atalım.

Adobe, masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için kullanılan Photoshop  ile iPad’ler için kullanılan Photoshop arasındaki farklılığı ortadan kaldırmak adına, Photoshop 2020’ye bir dizi güçlü yükseltilmiş araç ve özellikler ekledi.

Adobe’nin güçlü Sensei yapay zekalı öğrenme aracı, yazılımla çalışırken zaman kazanmanızı ve güvenli bir şekilde çalışma yapmanızı sağlayabilir mi? Photoshop’un halihazırda kullanılan birçok yeni özellik ve araç kitaplığına sahip olmasına rağmen, ödenen ücreti düşürmek mümkün mü? Öğrenmek için okumaya devam edin.

Photoshop cc 2020 Nesne Seçme aracı

Photoshop 2020 yeni özellikleri Nesne Seçim aracı
Nesne seçim aracına ( Object selection tool ), Sihirli Değneğe ( Magic Wand ) ve Hızlı Seçim araçlarına ( Quick Selection tools ) sahip olmak gerçekten sanatınızı icra etmek için, ihtiyaç duyduğunuz gücü size verir. (Resim Kaynağı: Adobe / Jason Parnell-Brookes)

Photoshop cc 2020 Nesne Seçimi aracına (Object selection tool), yapılan güncellemeler şimdiye kadar ki güncellemeler içinde yapılan en iyi güncellemedir. Adobe Photoshop 2020 artık, sahnedeki nesneleri tanımlamak ve otomatik olarak seçimler oluşturmak için Sensei’nin yapay zeka makinesini kullanmaktadır. Ayrıca Magic Wand aracına yapılan güncellemeler ile, yüzde 100 çalışmayan açık örnekler ( yeşil alan, yeşillikler veya karmaşık mimari zeminler gibi çok fazla geçişi olan yoğun ortamlar) için en iyi şekilde kullanılabilecek hale gelmiştir.

Seç ve Maskele (Select and Mask) aracı (eskiden Refine Edge olarak bilinir) artık hızlı bir Seçim fırçası içermektedir. Resim üzerinden yalıtmak istediğiniz nesnenin etrafında bir seçim yapmanıza ve o nesneyi yalıtmanızı sağlamaktadır. Aşağıda ki resimde sağda oturan kadın resmi gibi.

Photoshop 2020 yeni özellikleri
Photoshop 2020 Select and mask özelliği

Dikdörtgen bir seçim yaptıktan sonra, Photoshop o kişiyi otomatik olarak o alanın içinde bulur ve bulunan kişiyi ve nesneleri, gruptan ayırmanızı kolaylaştırır.

Photoshop 2020 yeni özellikleri
Photoshop 2020 Select and mask özelliği

Bulut üzerinden kesintisiz güç alın

Photoshop 2020 yeni özellikleri Cloud
Doğrudan Cloud ‘a veya bilgisayarınıza kaydetme seçeneğiniz olacak (Resim kaynağı: Adobe / Jason Parnell-Brookes)

Adobe, Photoshop yazılımını aygıtlar arasında ki iletişimi aşamalı olarak genişlettiğinden, çalışmanızı Adobe Cloud’a kayıt ettirerek, aygıtlar arası sorunsuz entegrasyonu hedeflemektedir. Bu yöntem ile çalışmanıza ofiste, masaüstü bilgisayarınızda başlayarak, iPad’inizle birlikte kafede bitirebilirsiniz. Ayrıca Adobe Fresco’daki dosyalar üzerinde çalışmak için bu yeni özelliği de kullanabilirsiniz.

Olası bir problem ile karşılaşmanız durumunda (WiFi bağlantınızın olmaması, çevrim dışı çalışmak zorunda olmanız yada internet probleminin olması gibi) kayıt yapamasanız bile, çalışmanızı otomatik olarak senkronize edilmesini sağlayabilirsiniz. Üyelik seviyenizin ve Creative Cloud’da ne kadar depolama alanınızın olduğunu bilmeniz yeterlidir. Eğer uzman bir kullanıcıysanız, zaman zaman bu yönteme ihtiyacınız olabilir.

Genel olarak, cihazınızın pili bittiğinde veya yazılım çöktüğünde size birkaç rahatlama sağlayacak harika bir ek. Ancak, Bulut depolama alanının kullanımı biraz zor. Eğer dosyaları Cloud’a kaydediyorsanız, cihazınıza geri yükleyebilmek ve onları yeniden yerel olarak kaydetmek için Photoshop’ta yeniden açmanız gerekir.

Nesnelerin transformasyon özelliklerini değiştirme

Photoshop 2020 yeni özellikleri
Eski bir mod olmasına rağmen, nesnelerin en ve boylarının dönüşüm kontrolleri artık shift tuşuna basılı tutmadan yapılabiliyor. (Görüntü kredisi: Adobe / Jason Parnell-Brookes)

Parmaklarınızı biraz dinlendirebilirsiniz, çünkü Shift tuşuyla nesneleri tutarlı dönüştürme davranışı geçmişte kalmıştır. Photoshop 2020 artık tutarlı bir dönüşüm gerçekleştiriyor; yani, Shift tuşunu basılı tutmadan genişliğini veya yüksekliğini ezmeden seçimleri daha büyük ve daha küçük yapabilirsiniz. Neden bu Photoshop’un doğuşundan bu yana standart değildi? Emin değiliz.

Araç çubuğunun üstündeki Bağlantı simgesinin (link icon) artık otomatik olarak açık olduğunu fark edeceksiniz. Bir gelenekçiyseniz Photoshop’un bu özelliğini olduğu gibi bırakmayı tercih edebilirsiniz. Bunun için; Düzenle> Tercihler> Genel ve Eski Serbest Dönüştürmeyi işaretleyin. ( Edit > Preferences > General and tick Legacy Free Transform. )

Özellik Panelinin yenilenmesi

Photoshop 2020 yeni özellikleri
Özellikler panelinde, en sık kullanılan işlevler için yararlı kısa yollar ve bazı hızlı işlemlerin eklenmesi en hoşumuza giden geliştirmelerdendir. (Resim kaynağı: Adobe / Jason Parnell-Brookes)

Özellikler panelinde, cetvelleri, ızgara görüntüsünü, kılavuzları ayarlamak ve hızlı işlemler olarak adlandırılan güçlü bir ekstra sekme eklemek gibi şeylere, daha hızlı erişim sağlamak için önemli bir güncelleme yapıldı. Bu hızlı özellikler, Katmanlar paletinde ne seçtiğinize bağlı olarak değişir.

Hiçbir katmanı vurgulamadığınızda, varsayılan olarak Belge özelliklerine geçilir, raster katmanı tıklatırsanız, Piksel özellikleri eylemleriyle karşılaşırsınız ve bir tür katmanını vurgulamak size biraz daha fazlasını verir. Alt menüden sonra alt menünün arkasına geçmek yerine tek bir tıklamayla kullanılmak üzere tasarlandılar. Adobe’nin bunu en kısa sürede özelleştirmesini umarak, en yaygın gereksinimleriniz için oradalar.

Esnek Akıllı Nesne dönüştürme

Photoshop 2020 yeni özellikleri Esnek Akıllı Nesne dönüştürme
Çok yönlü yaratıcı kullanıcılar için esnek bir yöntem, mütevazi fotoğrafçılar için pek bir şey değil (Resim kaynağı: Adobe / Jason Parnell-Brookes)

Birleştirilmiş Akıllı Nesne katmanları ( Merged Smart Object layers ), artık birkaç katmanı akıllı bir nesneye dönüştürme işlemini tersine çevirme ve tekrar geri dönme yeteneği sayesinde daha da esnektir. Akıllı Nesnenizi katmanlarla oluşturduktan sonra, Katmanlar paletinde sağ tıklayıp işlemi tersine çevirmek için Katmanlara Dönüştür’e ( Convert to Layers ‘a) gidebilirsiniz. Bununla birlikte, artık bunları yararlı bir Akıllı Nesne Grubu klasöründe bulundurursunuz, böylece yapacağınız çok katmanlı belgenizde birbirine karışmaz.

Bu kesinlikle fotoğrafçılardan ziyade daha sanatsal ve tasarıma yönelik Photoshop kullanıcıları için bir güncellemedir, ancak bildiğiniz gibi Photoshop’un sınırları, artık sadece fotoğrafçıların kullanımı için değil yaratıcı sanatçılara da hitap eden bir alana genişlemiştir.

Photoshop 2020 Yeni ve geliştirilmiş hazır ayarlar

Photoshop’un hazır ayarlarında son zamanlarda bazı yeni harika değişiklikler oldu. Bildiğimiz ve sevdiğimiz eski hazır ayarlar hâlâ orada, bağlamsal panel menüsündeki Eski Hazır Ayarlar seçeneğinin altına gizlenmiş durumda, ancak artık her biri kendi özel panellerine sahip olan yeni degradelere, şekillere ve desenlere erişebiliyor, böylece küçük resimler arasında gezinmeyi daha kolay hale getiriyor.

Basit sürükle ve bırak özelliğini kullanarak ön ayarlarınızı yeniden sıralayabilir, kategorilere ayırabilir ve gerekirse doğrudan tuval üzerine yerleştirebilirsiniz. Ancak bu, iPad’deki işlevselliği hesaba katan evrensel bir değişiklik gibi görünmemektedir. Bununla birlikte, tuval üzerinde küçük resimlere tıklayarak önceki ayarlamalar arasında canlı bir ön izleme elde edebilirsiniz.

Daha güçlü Warp transformasyon aracı

Photoshop 2020 yeni özellikleri warp transformasyon aracı tool
Adobe Photoshop ‘un daha kullanıcı dostu hale getirmek için bu özelliği güncellemesi iyi, ancak bu gerçekten güncellenmesi gereken bir araç mı? (Görüntü kaynağı: Adobe / Jason Parnell-Brookes)

Warp aracı, görüntünüzü bölümlere ayıran kontrol noktaları ile birlikte, bölünmüş noktaların dahil edilmesiyle daha güçlü bir hale geldi (Bu aracı üst araç çubuğunda bulabilirsiniz). Buradan, özel boyutlu ızgaralar oluşturabilir, ızgara çizgilerini silebilir, onları herhangi bir yere koyabilir ve kendi bağlantı noktalarınızı ayarlayabilirsiniz.

photoshop cc 2020

Adobe, bir çözgü düzenleme adımlarını bile geri alabileceğinizi söylüyor, ancak pratikte üst çubuktaki onay işaretini tıklatarak veya Enter tuşuna basarak dönüşümü gerçekleştirdikten sonra bunu malasef yapamazsınız. BU güncelleme normal kullanıcılar için iyi bir güncellemedir, ancak yalnızca bu özelliği kullananlar için sadece göz doldurmak için yapılmış bir özellik gibi görünüyor.

Photoshop 2020 Sistem gereksinimleri

Mac Os işletim sistemi için:

  • 64 bit destekli, çok çekirdekli Intel işlemci
  • macOS sürüm 10.13 veya daha yükseği
  • 2GB RAM (8GB önerilir)
  • nVidia GeForce GTX 1050 veya eşdeğeri veya daha üstü

Windows işletim sistemi için:

  • 64 bit destekli Intel veya AMD işlemci; 2 GHz veya daha hızlısı
  • Windows 7 (64 bit) veya Windows 10 (64 bit)
  • 2GB RAM (8GB önerilir)
  • nVidia GeForce GTX 1050 veya eşdeğeri veya daha üstü

Photoshop 2020 ne kadar iyi?

Photoshop 2020’deki yeni özellikler ve araçlar kesinlikle iyi. Birkaç güçlü zaman kazandıran eklemeler, oyun değiştiren yeni bir araç, multimedya sanatçılarını hedef alan birkaç özellik var.

Photoshop 2020, görüntü düzenleme için endüstrinin lider programıdır ve tabi ki 3D modelleme ve animasyon da dahil olmak üzere çok daha fazlasını yapabilir. Kapsamlılık açısından Photoshop’a başka bir yazılım önermek zor, ancak Affinity Photo muhtemelen fotoğrafçılıkla ilgili işlevsellik ve sabit bir fiyat isteyenler için iyi bir alternatif.

Bir fotoğrafçı, dijital sanatçı veya grafik tasarımcısıysanız, Photoshop kesinlikle kullanılması gereken bir yazılımdır. Photoshop 2020’nin güçlü bir animasyon işlevi olsa da, 3D içerik oluşturma için bağımsız hareketli bir grafik uygulamasının peşindeyseniz, Cinema 4D ile işlerinizi yapabilirsiniz. Ancak, diğer tasarımcılarla düzenli olarak işbirliği yapıyorsanız veya başka bir Adobe yazılımı kullanıyorsanız ve düzenli bir iş akışına ihtiyacınız varsa, Photoshop 2020 paha biçilmez bir araçtır.

+905543540504