İçeriğe geç

Google Reklamları

Google Ads Nedir?

Eski adı Google AdWords olan Google Ads, Google’ın arama sonuçları içerisinde, iş ortağı olduğu sitelerde ya da sosyal medya sitelerinde reklamlarınızı yayınlamanızı sağlayan bir online pazarlama aracı olarak düşünülebilir. İnternet reklamlarını içerisinde en büyük pazar ve en fazla bütçe Google Ads içerisinde kullanılır.

Neden Google Ads’e Reklam Vermelisiniz?

İlerleyen teknoloji ve Google’ın kendi bünyesinde çalıştırdığı bilişim elemanları sayesinde Google Ads’e verdiğiniz her reklamın, kaç kişi tarafından görüntülendiğini, görüntüleyen kaç kişinin reklama tıkladığını ve hangi cinsiyet, yaş, ülke gibi gruplarda daha çok görüntülendiğinizi izleyebilirsiniz. Yani diğer bir deyim ile Google Ads sizin için hedef kitle taraması yapar.

Aynı zamanda Google Ads’e ayırdığınız reklam bütçesi karşılığında ne kadar para kazandığınızı da net bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

Google Ads Reklam Modelleri Nelerdir?

Google Ads’in içerisinde bulundurduğu reklam modelleri 3 ana başlıktan oluşur. Bu reklam modelleri;

Arama Ağı Reklamları
Görüntülü Reklam Ağı
Video Reklamları
Google arama ağı için reklam verdiğiniz zaman seçtiğiniz anahtar kelimeler ile ilgili terimler aratıldığı zaman, verdiğiniz reklam arama sonuçları ile birlikte görünür. Arama ağlarında en üstte çıkan sponsorlu içerikler arama ağı reklamları olmaktadır.

Görüntülü reklam ağı ise kullanıcıların web sitelerinde gezinirken, içerik izleme sitelerinde video izlerken, maillerini kontrol ederken ya da tablet, telefon gibi mobil cihazlarda uygulamalar kullanırken ortaya çıkan reklamlardır. Bu reklam sistemi ile belirli bir hedef kitle belirleyebilir ve reklamlarınızın sadece o kitleye gösterilmesini de sağlayabilirsiniz.
Google reklamları
Video reklamları özellikle belirlediğiniz hedef kitlelerine ulaşması için, YouTube, online içerik izleme siteleri ve internet genelinde yayınlanan video reklamlardır. Biraz video reklamların alt başlıklarından bahsetmek gerekirse;

Atlanabilir yayın içi reklamlar, videoların öncesinde, videonun arasında ve videonun sonunda ekrana gelen reklamlardır. Genellikle “reklamı geç” butonuna bastığımız bu reklamlar ilk 5 saniyesi oynatıldıktan sonra atlanabilir.
Atlanmayan yayın içi reklamlar, videoların yine öncesinde, arasında veya sonunda izleyicinin karşısına çıkan ve “reklamı geç” butonu bulunmayan, 15 saniyeden uzun sürmeyen reklam çeşitleridir.
Bumper reklamlar ise maksimum 6 saniye uzunluğunda olan ve özellikle kısa, akılda kalıcı reklamlar üretmek isteyen firmaların tercih ettiği reklam stilidir. YouTube içerisinde kullanılır ve videolardan önce gösterilir. Bu reklam çeşidinde de “reklamı geç” butonu bulunmaz.
Google Ads reklamları, siteniz için kullanmanız gereken reklam tiplerini belirlemek, reklam danışmanlığı almak, detaylı bilgi ve danışmanlık fiyat bilgisi için Yonga Tasarım Reklam sitesinden biz ve uzman kadromuz ile iletişime geçebilirsiniz.

+905543540504