İçeriğe geç

Menü Tasarım

Menü Nedir?
Menü Tasarım
Menü, en kısa tanımıyla bir restoranda bulunan yemeklerin listesidir. Menüler farklı çeşitlerden oluşmaktadır.

Menü Çeşitleri Nelerdir?

Menüler her firmanın isteği ve ihtiyacına göre farklı farklı üretilir. En çok tercih edilen menü çeşitleri hakkında bir sıralama yapmak gerekirse;

Tabildot menü
A la carte menü
Seçmeli menü
Fix menü
Olarak söylenebilir. Daha farklı menü çeşitleri de bulunur ancak en çok tercih edilen çeşitler bunlardır.

Menü Tasarımı Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Menüler özellikle restoranların ürünlerini tanıtmak, içeriklerini ve fiyat bilgilerini belirtmek için kullandıkları bir araçtır. Anlamlı ve müşterilerin dikkatini çekecek bir menü tasarımı yapmak için dikkat etmeniz gereken birkaç unsur bulunur. Menü tasarımı yapılırken dikkat edilmesi gereken unsurlar;

En çekici yemekleri sağ üst köşede toplayın. İnsanların okuma yönü sebebi ile en çok tercih ettiği yön sağ üst köşedir.
Yemekleri türlerine göre sıralayın. Bu sayede müşteriler aradığı ürünleri kolaylıkla bulabilir.
Abartılı fotoğraf kullanımından kaçının. Menülerinizde fotoğraf kullanmak istiyorsanız yüksek çözünürlüklü fotoğrafları tercih edin ve çok fazla fotoğraf eklemeyin.
Fotoğraf yerine illüstrasyon kullanın. Böylece daha fazla müşterinin dikkatini çekebilirsiniz.
Menü içerisinde para işaretlerini kullanmayın.
Vurgulamak ve öne çıkartmak istediğiniz ürünleri kutulandırma yaparak
Farklı font tiplerini olabildiğince az kullanın.
Karın acıktıracak renkleri tercih edin.
Menü Tasarımı Nasıl Hazırlanır?

Menü tasarımı yapılırken ilk aşama menünüzü oluşturmaktır. Menü oluştururken, çalışanlarınıza danışarak onların kapasitelerine ve restoranınızın konseptine uygun seçenekler bulmak sizi her zaman bir adım ileriye taşıyacaktır.

Menü Tasarımı yaparken bir reklam ekibinden yardım almanız her zaman sizin yararınıza olacaktır. İyi bir ekip rakiplerinizi tanımanıza yardımcı olabileceği gibi, hangi menü tasarımının fark yaratabileceğini belirleme konusunda da etkili olacaktır. Biz de Efendi Reklam olarak size ve markanıza en çok uyan menüyü sizin için tasarlıyoruz.

Menü Tasarımı yapılırken restoran kimliğinize ve hitap ettiğiniz müşteri kitlesine göre kullanacağınız dili seçmenizde fayda var. Restoran kimliğinizi bulmanız için yapmanız gerekenlerin başında, kurumsal kimlik oluşturmak geliyor. Kurumsal kimlik eğer yeterli tecrübeye ve bilgiye sahipseniz bireysel olarak oluşturulabileceği gibi bir reklam şirketinin yardımı alınarak da oluşturulabilir.
Menü Tasarım

+905543540504