İçeriğe geç
reklam-danışmanlığı-nedir-edirne

Reklam Danışmanlığı Nedir?

Reklam kampanyaları; faaliyet göstermekte olan firmalar, kurumlar ve kuruluşların, varlığını duyurmak veya ürün, hizmetleriyle ilgili pazar payını büyütmek, markalaşma yolunda hedef kitlede bilinirliği arttırmak, benzer ürün veya hizmetlerle rekabet edebilmek amacıyla gerçekleştirdikleri tanıtım ve iletişim sürecidir. Firmalar bu noktada, reklam konusunda uzmanlaşmış, farklılık yaratabilen, dikkat çekebilecek işlere imza atabilen, reklam ajanslarıyla çalışmaktadır.

Firmalar reklam ajanslarıyla çalışarak, hedef kitlesi ile bugüne kadar ki etkileşimini görmekte, hem de bu etkileşimi istediği şekilde yönlendirmek için, neler yapılması gerektiğini öğrenmektedir. Reklamın firmalar için önemini, hangi reklam mecralarının halkın üzerinde etkili olduğunu, maliyet hesaplarının nasıl veya hangi kriterleri göz önüne alarak yapılmasının doğru olabileceğini öğrenmektedir. Reklam danışmanlığı bir yerde, firmaların pazardaki ilerleyişine hız katan motor görevi görmektedir.

Reklam ajansları, bu şekilde, genel anlamda bir bilgilendirme yaptıktan sonra, firmaların isteği doğrultusunda, onların reklam danışmanlığını üstlenmektedir.

Reklam Danışmanlığı Nedir?

Reklam danışmanlığı neleri kapsar?

(PR) piyasa araştırmalarının kimler tarafından nasıl yapılacağını ve sonuçlarının nasıl değerlendirilmesi gerektiği bilgisini firmaya vermektedir. Araştırmaları başlatıp, sonuçlarını firma ile paylaşmaktadır. Yani geri bildirim yapmakta ve birlikte sonuç üretmektedirler. Piyasa araştırmaları; kurumun içinde bulunduğu pazar durumu, marka bilinirliği, tüketicilerinin firmaya yaklaşımları, satış miktarı, firmanın ürün veya hizmetleriyle ilgili eksikleri vs. gibi özellikleri ortaya çıkaran bir dizi analiz çalışmalarını kapsamaktadır.

Araştırma sonuçlarından ve geri bildirimlerden elde edilen bilgiler doğrultusunda, firmanın reklama ne kadar yatırım yapması gerektiğini, yani reklam kampanyasının bütçesini planlamasına yardımcı olmaktadırlar.

Eylem planı ortaya çıktıktan sonra, hangi kategorideki reklamların tasarlanması gerektiğini, açık hava reklamları mı?, gazete, dergi gibi baskılı reklam tasarımları mı? sosyal medya reklamları mı?, google reklamları mı? yapılacağının belirlenmesine yardımcı olmaktadırlar.

Reklam Danışmanlığı Nedir?

Basım yerleri, ofset, dijital baskı, yapım firmaları, sosyal medya mecraları gibi diğer kuruluşlarla iletişimi kurmakta ve maliyet konusunda anlaşma yapılmasına destek olmaktadırlar.

Reklam tasarımlarının her noktasında, yaratıcı fikir, etkileyici slogan, çarpıcı her hangi bir verinin bulunması noktasında da destek olmaktadır.
Reklam Danışmanlığı Nedir?
Reklam kampanyalarının bitmesiyle yapılan, kampanyanın etkilerini öğrenmek amacıyla, piyasa araştırmalarını yönlendiren ve sonuçlarının firmaya bildirilmesine yardımcı olmaktadır.

+905543540504