İçeriğe geç
dijital baskı-edirne

Dijital Baskı Nedir?

Dijital baskı, dijital ortamda hazırlanmış, dataların kağıt ve ya diğer reklam malzemeleri üzerine makine vasıtasıyla aktarılma işlemidir. Lazer baskı, mürekkep ve solvent bazlı makineler dijital baskı için kullanılmaktadır. Kalıp ve renk ayrımı gibi detaylara ihtiyaç kalmadan baskı yapılabildiği için, ofset ve tre baskıya oranla, az miktarda yapılacak ürün baskılarında avantaj sağlamaktadır.

Dijital Baskı Çeşitleri Nelerdir?

  • Matbaa Dijital Baskısı

Matbaalarda genellikle A3 ve 32×45 ebatında çıktı alabilen, kuru tonerli, fotokopi makinesine çok benzeyen dijital baskı makineleri ile baskı yapılmaktadır. Genellikle afiş, el ilanı, zarf, cepli dosya, dergi, katalog, davetiye gibi ürünlerin, ofset baskı için sayıca yeterli olmadığı durumlarda basılması için kullanılmaktadır.

Dijital baskı zaman açısından ofset baskıya göre çok daha avantajlıdır. Ofset baskıda kalıp sistemi kullanıldığı için, dataların öncelikle kalıba aktarılması gerekmektedir. Bu da zaman kaybına neden olmaktadır. Ancak ofset baskı dijital baskıya göre, basılacak işin miktarı arttıkça maliyet açısından çok daha avantajlıdır.

  • Reklamcı Dijital Baskısı

Reklam sektöründe hizmet veren firmalarda, genellikle iç mekan ve dış mekan olmak üzere 2’ye ayrılan solvent bazlı dijital baskı makineleri kullanılmaktadır.

Bu makineler ile folyo (yapışkanlı PVC malzeme), vinil (branda), one way vision, canvas, kağıt gibi reklam sektöründe kullanılan malzemelere baskı yapılmaktadır.

Afiş, canvas tablo, bayrak, etiket, sticker, cam görseli, duvar görseli gibi ürünlerin baskılarının gerçekleştirildiği dijital baskı makineleri, baskı genişliği ve baskı çözünürlüğü açısından bir çok çeşide sahiptir.

Dış mekan dijital baskı makineleri, kullandıkları boyalar vasıtasıyla güneş ve dış etkenlere dayanıklı dış mekanlarda kullanılacak baskılar üretmekle birlikte, iç mekan makinelere oranla daha hızlı baskı yapabilmektedirler.

Vinil germe tabelalar, cam görselleri ve araç kaplamaları bu konudaki en başarılı örneklerdir.

Ancak detaylı yazılar ve içeriklerin bulunduğu çalışmalar ancak iç mekan dijital baskı makinelerde yapılabilmektedir. Canvas tablolar da iç mekan dijital baskı makinelerinde üretilmektedir.

  • Tekstil Baskı Makineleri

Reklam sektöründe kullanılan makinelerle benzerlik gösteren bu makineleri diğerlerinden ayıran özellikleri baskı yapabildiği, kumaş, bayrak bezi gibi malzemeler olmasıdır.

Stor perde, bayrak, bez afiş v.b. ürünleri bu makineler ile üretmek mümkündür.

Dijital Baskı Nedir?

+905543540504