İçeriğe geç
fikir- tasarım - grafik - edirne

Hiçbir şeyin bedava olmadığı şu hayatta fikir ve tasarım bedava.

Fikir kısmı tartışılır aslında ama alıntı da olsa, düşünülerek oluşturulması gereken figür, işaret ve çizimlerden oluşturulan görsel olgulara bazen paha biçilmez emekler verilse de üretim sektörünün içerisindeyse eğer “bedava”.

Edirne’de bir açık hava reklamcısına gidip, işletmeniz için bir şeyler yaptırmak istediğiniz söyleseniz.

Öneriler tamamen ücretsizdir, bedavadır.

Gidecek malzeme hesaplanır, montaj işçiliği eklenir ve fiyat söylenir. Fikir ve oluşturulan görsele tasarım adını vermesek bile “o” bedelsizdir. Tasarım denilecek kadar güçlü olsa bile yine bedelsizdir.

Fakat aynı ofis için bir tamir gerekse ve herhangi bir tamirciyi çağırsanız. Hiçbir işlem yapılmasa bile servis ücretini alacaktır.

İşte tüm tezatlık da burada!

Her şeyin, her emeğin bir bedelinin olduğu şu sistem de üretim sektörünün çarkları içerisinde fikir üretmek, fikirleri dijitalleştirmek bedelsizleştirilmiş.

Tanıdık bir matbaa ya da tabelacıya ücretsiz bir logo yaptırabilir herkes ya da bir grafik çalışması.

Hep ücretsiz tasarımlar yapacak grafikerler bulunur oralarda. Yani aslında fikir ve tasarımı bedelsizleştirmiş yöneticiler.

İşletmelerin sunduğu bir jest gibi algılansa da bu ücretsiz hizmetler aslında faydadan çok zarar sağlar ama farkında değillerdir.

Çünkü marka değerlerini yükseltme amaç ve bilincinde olan işletmeleri bu davranış tasarım ajansları ile çalışmaya yönlendirir.

+905543540504