İçeriğe geç

Unity3D nedir?

Unity3D, Rusya’da geliştirilen ve yayınlanan bir oyun motorudur. İlk kez tasarlandığında amacı oyun yapmak olmayan unity3d, oyunları bilgisayarınıza yüklemeden Unity Web Player ile internet üzerinden oynatabilmeyi amaçlıyordu. Oyun dünyası adına çok faydalı olacak olan unity3d web player, hem oyunlarda korsanın önüne geçecek hem de oyununu sadece kendi internet sitesinden oynatabilecekti. Fakat Unity3D bununla yetinmeyerek kendini daha fazla geliştirmeyi başardı.

Unity3D 2012 aralık ayında 4.0 versiyonu ile resmi olarak Desktop, Android, IOS, Flash Player, PS3, Web Player ve XBOX platformlari icin oyun yapmaniza imkansağlamaya başladı .Unity3D 3 boyutlu oyun yapmanıza olanak sağlayan bir oyun motorudur. Peki unity ile 2D oyun yapılamaz mı?

Tabi ki yapılabilir fakat doğal olarak motor 3D olduğundan 3 boyutlu oyun yapmanız tavsiye edilir.

Unity3D oyun motoru Unity Engines tarafindan C/C++ ile geliştirilmiştir. Unity 4.0 sürümü ile C#, JavaScript, Boo ve DirectX dilleri ile oyun geliştirmenize destek vermektedir.

Diğer oyun motorlarından farkı nedir?

Diğer motorlardan farkı hem ucuz olması, hem kaynağının bol olması, hem de yaptığınız oyunu bir tıklamayla bütün platformlara çevirebiliyor olması en büyük avantajlarındandır. Android için yaptığınız bir oyunu, ios gibi platformlara da çevirmenizi sağlar bu sayede bir daha aynı oyun için diğer platformlarda uğraşmanız gerekmez. Bunun için çok fazla tercih edilen bir oyun motorudur.

 

+905543540504