İçeriğe geç

El ilanı, reklam ve tanıtım unsurlarının başında gelir. Yeni ürünleri tanıtmak, kampanyalar hakkında bilgi vermek ve ya marka bilinirliğini arttırmak için başvurulabilecek en basit yolların başında gelen dijital ve ofset el ilanları, en etkili yöntemlerdendir.

El ilanlarında amaç, potansiyel müşterileri yeni ürünlerden ya da indirim kampanyalarından haberdar etmek olduğu kadar marka hakkında fikri olmayan insanları da bilgilendirmektir. Bunun için el ilanı hazırlama konusunda dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır. Dijital ve ofset el ilanı örnekleri incelendiği zaman, görülür ki en etkili el ilanları, görselliğe ilk bakışta dikkat çekecek kadar önem vermelidir. İlgi çekici ya da marka ile özdeşleşmiş renkler ve şekiller burada önem taşır.

El ilanı hazırlarken dikkat edilmesi gereken diğer nokta ise tanıtılan ürünlerin ya da kampanyaların net bir dille anlatılmış olmasıdır. Müşteri, el ilanına baktığında ürüne odaklanabilmeli, uzun cümlelerin ya da gereksiz ayrıntıların arasında dikkatinin dağılması önlenmelidir.  El ilanı dağıtımındaki amaç, müşterinin ilgisini mağazaya ve ürüne çekmek ise bütün yoğunluk buna verilmelidir. Yani mağazanın kapısından içeri girmeye teşvik edici olmalıdır.

Rekabet ortamının yoğun olduğu sektörlerde el ilanları önemli yer tutar. Gıda, tekstil, kozmetik, yardımcı eğitim gibi rekabetin yoğun olduğu alanlarda hem yeni sezon ürünleri hem de dönemsel indirim ve kampanyalar hakkında bilgi vermek için kullanılabilen el ilanları, aynı zamanda marka-isim bilinirliğini arttırmak ve sürekli akılda kalmak için de kullanılır. Burada amaç rakip firmaların önüne geçmek ve pazar payından daha büyük bir payı elde etmektir.

Görsel olarak çekici, içerik olarak sade ama doyurucu olarak hazırlanan dijital ve ofset el ilanları, daha geniş bir kitleye hitap etmek için yüksek sayılarda basılmalıdır. Bu, sokaklarda ya da stantlarda dağıtılan el ilanlarının kısa sürede bazen sadece bir günde binlerce potansiyel müşteriye ulaşabilmesi için gereklidir.

 

+905543540504