İçeriğe geç

10 – GRAFİK TASARIM KOLAYDIR

Grafik tasarım hakkındaki en büyük yanlış düşüncelerden biri kolayca grafik tasarımcı olunabileceğine inanılmıştır. Biz grafik tasarımcılar zamanımızın çoğunu bilgisayar karşısında geçirdiğimiz için insanlar bu işin çok kolay ve stressiz olduğunu düşünüyorlar. Gerçekte olan ise bu işin de diğer işler gibi deneyim, bilgi ve bağlılık gerektirdiğidir.

 

9 – GRAFİK TASARIM SİZİ HIZLICA ZENGİN EDEBİLİR

Aslına bakarsanız bizim istediğimiz de bu yöndedir fakat maalesef grafik tasarım ile zengin o kadar da kolay değildir. Yaptığınız işlerden kazancınızın %10’u cebinize girerken, kalan miktarlar faturalara, masanızdaki yemeklere gidiyor ve başka tasarım projeleri için sermaye olarak kullanılıyor.

 

8 – GRAFİK TASARIMCILAR HER ŞEYİ BİLİR

Zihinleri okuyabilme kabiliyeti kulağa çok hoş geliyor ama maalesef camiamızda böyle bir süper güç yok. Grafik tasarımcı olarak, insanların tasarımlarda neler görmek istediklerini duymaktan çok hoştunuz ama bize bazen öyle bir bildiriyle geliyorlar ki buradaki bilgiler ya tamamen şüpheli ya da çözülemez direktiflere dönüşüyor.

 

7 – MÜŞTERİ HER ZAMAN HAKLIDIR

  1. maddenin aksine insanlar, müşterilerin, grafik tasarımcıdan talep ettiklerini karşılaması amacıyla para ödedikleri için üretimin her aşamasında topyekün bir denetim hakkına sahip olduğunu düşünebilir. İşin özünde grafik tasarımcılar her bir proje için etkili ve iyi bir tasarım yapabilmek adına stiller ve teknikler kullanırlar. Bunun yanı sıra okuldan, kitaplardan ve seminerlerden öğrendiğimiz birtakım bilgilerden de yararlanırlar. Bunları yapmalarının temel amacı elbette ki yaratıcı bir tasarım yapabilmektir.

 

6 – MEZUNİYETTEN SONRA EĞİTİM BİTER

Öğrenciler mezun olduktan sonra, ders çalışmaya ve dinlenmeye artık ihtiyaçları olmayacağını düşünür. Ya sadece okulda öğrendiklerine güvenirler ya da oluruna bırakırlar. Gerçek şu ki tasarım dünyasına hızlı bir adım atabilmek için kendilerini sürekli güncellemeleri gerekmektedir. Mezuniyetten sonra bile öğrenmek, seminerlere katılmak ve kitap okumak hitiyacı içinde olmalılar ki bu dünyaya giriş için iyi bir anahtaları olsun.

 

5 – TASARIMA TÜMÜYLE HÜKMETMEK

Müşterilerin, tasarımcıları istediklerini yapmakta özgür bırakması kulağa çok hoş gelebilir ama gerçekte hiçbir müşteri bundan hoşlanmaz. Tabi ki de müşteriler hoşgörülü olmalıdırlar ancak tasarımla ilgili bütün kararları sizin vermenize de müsaade etmezler. E tabi bu bağlamda da tasarım endüstrisinde çalışırken ürünün başarıya ulaşması için müşteri ve tasarımcının arasında sürecin iş birliği içinde yürümesi gereklidir.

 

4 – TASARIMCININ SİHİRLİ DEĞNEĞİ VARDIR

Bilgisayarlar ile tasarımcılar, işlerini daha hızlı halledebiliyor ve daha fazla verimlilik sağlayabiliyorlar. Ancak tasarımcının kısa bir zaman dilimi içinde bir tasarım yapmasını ve ya tasarımını düzeltmesini istemek bir yanılgı olur. İyi bir tasarım aceleye gelmez. Çünkü tasarımcılar, projeye başlamadan önce iyi bir ön araştırma yapar ve dikkatlice planlarını hazırlarlar. Biz tasarımcılar sürecin ve metodların,ürünün içerisinde yer alması gerektiğini düşünürüz. Eş zamanlı olarak da alıntılar yapma, e-postaları cevaplama ve işlerimizi diğer müşterilere nasıl pazarlayacağımız konusunda kafa yorarız.

 

3 – GRAFİK TASARIMCI OLARAK DOĞULUR

Öncelikle şunu belirtelim; yaratıcılığın doğuştan gelmesi tam anlamıyla bir hurafedir. Herkes hayata temiz bir sayfayla başlar. Gelişim yılları boyunca bir çok etkiye maruz kalır ve birtakım çevrelere dahil olur. Sıra dışı yaratıcılığın püf noktalarını geliştirirken de insanları şunu demeye yönlendirir: “ Vay, keşke benim de böyle bir fikrim olsaydı!”

 

2 – TASARIM SADECE BİLGİSAYARDA YAPILIR

Bir çok tasarım öğrencisi kağıt üzerinde taslak çizimler yapmayı küçümser. Çünkü genelde taslak yerine tasarıma direkt olarak bilgisayarda başlamayı tercih ederler. Ancak onların bilmediği bir şey var ki; en iyi tasarım fikirleri bir taslakla başlar ve onun kağıda dökülmesiyle hayat bulur.

 

1 – HERKES GRAFİK TASARIMCI OLABİLİR

Muhtemelen en büyük yanılgılardan biri de budur. Grafik tasarım, Photoshop ile her oynayanın kendini grafik tasarımcıyım diyebileceği laga luga bir iş değildir. Grafik tasarımcı olmak bir yaşam tarzıdır. Bizler sanatı ve tasarımı bol bol koklayıp onunla yaşıyoruz. Son çıkan teknoloji ve tasarım trendlerine paralel olarak her zaman güncel olmalıyız. Dahası, bizler aynı zamanda her kesimden insanla anlaşabilen iyi fizikli ve girişken kişiler olmalıyız. Kendi finansımızı idare konusunda bilgili olmamız gerekliliğine değinmiyorum bile.

 

kaynak: https://www.creativebloq.com/infographic/10-myths-about-graphic-design-101517164
+905543540504