İçeriğe geç

Edirne’de Grafik Tasarım ve Grafik Tasarımcı

Grafik tasarımcı ve ya grafiker denilince, Edirne’de bulunmaz bir eleman olarak algılanıyor.

Neredeyse her ajans, matbaa, tabelacı, promosyoncu, reklam sektöründe aklınıza gelebilecek tüm firmalar grafik tasarımcı arıyor.

Ancak fikir işçisi olarak tanımlayabileceğimiz bu mesleği icra eden arkadaşlarımız ülke şartlarına ve küçük bir şehirde çalışmanın zorluklarına ayak uydurmak zorunda kalıyor. Şehrimizde diğer meslek dallarına göre tercih edilebilecek son mesleklerden biridir. Sektörün en büyük işletmelerinde bile çalışıyor olsanız maalesef durum böyle.

Birincil olarak müşterinin aklından geçenleri ve taleplerini, dijital ortama teknik detaylara uygun şekilde aktarabilme yetisine sahip olmak durumda olan grafik tasarımcılar, yeni fikirler üreterek tasarım projeleri oluşturma görevini de üstlenirler.

Yeni fikirler üretebilmek, renkleri özgürce kullanabilmek için, kaygılarından uzaklaşmış özgür insanlar olmaları şarttır.

Tabi ki bu pekte mümkün değil. Ticaretin çarklarına sıkışmıştır. “Grafik tasarım” ölçü alınması ve ya ebadın belirlenmesi ile fatura kesilmesi arasında kalan ufacık bir zaman dilimidir çoğu zaman.

İşletmeler grafik tasarımı umursamazlar. Sadece pazardaki işi çekmek ve paraya çevirmektir amaçları. Düşünceler, fikirler, yenilikler önemsenmez.

Tasarım hizmeti veren işletmeleri, üretim hizmeti veren işletmeler hızlıca düşünülmeden yapılmış bedelsiz tasarımlarıyla saf dışı bırakırlar. Tüm tasarımları ücretsiz yaparak malzeme ve işçiliklere göre faturalandırma yaparlar. Aslında bu durum Edirne’deki grafik tasarım anlayışının özetidir.

İyi düşünülmüş ve tasarlanmış reklamın ne denli önemli olduğunu ve ne kadar faydalı olabileceğini deneyimlemiş az sayıda işletme profesyonellerden yardım almayı tercih eder. Bu da şehrin her yanındaki açık hava reklamlarından, yerel gazetelerin mizanpajlarından, ofis masalarında duran yerel dergilerden kolayca ayırt edilebilmektedir.

Kurumsal bir duruşa sahip işletmeler her zaman diğerlerinden birkaç adım öndedirler. Açık hava reklamlarında, basılı ve promosyon ürünlerinde net mesajlar vererek, hedef kitlelerini doğru yönlendirerek, doğru adımlar atarlar.

Edirne’de grafik tasarım ise bazen bir paradoksa dönüşmektedir. Grafik tasarımcılar firmaların cazip koşullar sunamamasından dolayı sektör değiştirirken, işletmelerin grafiker arayışının, niyetlikli eleman bulamayışının sonu gelmez. Sektörün içinde savaş veren tasarımcıların ise bir türlü şartlarını yükseltememesi, hizmet sunan ile hizmet alanların doğru yer ve doğru zamanda bir türlü buluşamaması Edirne’de grafik tasarım kavramının paradoksudur.

+905543540504