İçeriğe geç

El ilanı (Broşür)

El ilanı her ne kadar broşür olarak bilinse de aslında el ilanı olarak kullanılması gerekir. Çünkü broşürün matbaa terim karşılığı çok sayfalı el ilanı olarak kabul edilir. El ilanı ayrıca “insert” ve “flyer” olarak da bilinir ve kullanılır.

El İlanı & Broşür Baskı:

El ilanı & Broşür baskı boyutlarında en çok tercih edilen A5 el ilanıdır. Fakat bunun dışında A4, A3, A6 ve 10×21 el ilanı/broşür boyutları da kullanılır. El ilanı & broşür baskı her firma için farklı özelliklerde; boyut ve adet olarak belirlenir. El ilanı & broşür bastırmadan önce dikkat etmeniz gereken diğer bir etken ise tek veya çift taraf olarak bir tecihte bulunmanızdır. Elinizdeki tasarımı bu hususu göz önüne alarak oluşturun.

El İlanı & Broşür Nasıl Hazırlanır?

Etkili bir el ilanı & broşür hazırlama için alttaki somut maddeleri uygulayabilirsiniz. Uygun boyutu seçip, enerjik renk tonları ve ilgi çekici yazı karakterleri kullanarak akılda kalıcı olabilirsiniz,

  • Yazdığınız etkili başlık ile ilanı alan kişinin alır almaz atmak yerine, devamını okuma gereksinimi duymasını sağlayabilirsiniz.
  • Düz, sıkıcı, pasif ifadeler kullanmak yerine, okuyanın ihtiyacını karşılayabilecek aktif bir dil seçerek fark yaratabilirsiniz,
  • Verdiğiniz hizmetlerin en az beş tanesini el ilanına ekleyerek potansiyel müşterinizin sizi tanımasını sağlayabilirsiniz,
  • Ulaşmak istediğiniz kitleyi iyi tanıyıp, mesaj tonunuzu ona göre ayarlarsanız müşterinin size gelme süresini en aza indirebilirsiniz.

Birçok kişinin aşina olduğu bu pazarlama yöntemi sayesinde, müşteri ve işletmeniz arasındaki mesafenizi en aza indirmek için ilk adımı hemen atın.

El ilanı & Broşür Ne İşe yarar:

Dijital ve ofset el ilanları (broşürler) hangi faaliyet alanı olursa olsun etkili bir tanıtım yapmanın en kolay yollarından bir tanesidir. Ürün ve hizmetlerinizi hedef kitlenize tanıtmak için el ilanları/broşürler en önemli reklam araçlarının başında geliyor. El ilanları, elden ele yayılma potansiyeline sahip olmaları nedeniyle elinizden çıktığı anda sesinizi geniş kitlelere duyurmanızı sağlayan etkili bir yol.

El ilanlarında & Broşürlerde amaç:

Potansiyel müşterileri yeni ürünlerden ya da indirim kampanyalarından haberdar etmek olduğu kadar marka hakkında hiçbir fikri olmayan insanları da ürünlere çekebilmektir. Bunun için de el ilanı (broşür) hazırlama konusunda dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır. Dijital ve ofset el ilanı (broşür) örnekleri incelendiği zaman görülür ki en doğru el ilanları (broşürler), görselliğe ilk bakışta dikkat çekecek kadar önem vermelidir. İlgi çekici ya da marka ile özdeşleşmiş renkler ve şekiller burada önem taşır.

El ilanı & Broşür Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Tanıtılan ürünlerin ya da kampanyaların net bir dille anlatılmış olmasıdır. Müşteri, el ilanına (broşüre) baktığı an ürüne odaklanabilmeli, uzun cümlelerin ya da gereksiz ayrıntıların arasında dikkatinin dağılması önlenmelidir.

El ilanı & broşür dağıtımındaki amaç:

Müşterinin ilgisini mağazaya ve ürüne çekmek ise bütün yoğunluk buna verilmelidir. Yani mağazanın kapısından içeri girmeye teşvik edici olmalıdır.

El İlanını (Broşürü) Kimler Kullanır?

Rekabet ortamının yoğun olduğu sektörlerde el ilanları önemli yer tutar. Gıda, tekstil, kozmetik, yardımcı eğitim gibi rekabetin yoğun olduğu alanlarda hem yeni sezon ürünleri hem de dönemsel indirim ve kampanyalar hakkında bilgi vermek için kullanılabilen el ilanları(Broşürler), aynı zamanda marka-isim bilinirliğini arttırmak ve sürekli akılda kalmak için de kullanılır. Burada amaç rakip firmaların önüne geçmek ve pazar payından daha büyük bir dilimi kapmaktır.

Görsel olarak çekici, içerik olarak sade ama doyurucu olarak hazırlanan dijital ve ofset el ilanları, daha geniş bir kitleye hitap etmek için yüksek sayılarda basılmalıdır. Bu, sokaklarda ya da stantlarda dağıtılan el ilanlarının kısa sürede –bazen sadece bir günde- binlerce potansiyel müşteriye ulaşabilmesi için gereklidir.

 

+905543540504