İçeriğe geç

Kartvizit Çeşitleri Nelerdir?

Kartvizit çeşitleri kağıt çeşitlerine göre ve uygulama aşamalarına göre farklılık gösterir.

Genel olarak 350gr Mat Kuşe kağıt kullanılarak üretilen kartvizitler, Mat ve ya parlak selefon dediğimiz şeffaf malzeme ile kaplanır. Selefon kağıdın mukavemetini artırır ve daha hoş bir görünüme kavuşmasını sağlar.

Çift taraflı ve tek taraflı olarak üretilebilen kartvizitler, kısmı laklı, kabartma laklı, gofreli, altın yaldızlı ve ya gümüş yaldızlı olabilir.

Genellikle dikdörtgen formda üretilen kartvizitler istenilirse, özel kesimli olarak da üretilebilmektedir.

İki ayrı kağıdın birbirine sıvanarak üretilen, sıvamalı kartvizit 700gr ve ya 800gr olarak adlandırılan kartvizit çeşidi de mevcuttur.

Kredi kartı benzeri PVC  plastik kartvizit ve şeffaf kartvizit çeşitleri de tercih edilebilmektedir.

Kuşe, Amerikan Bristol, Japon Bristol ve Fantazi kağıtlarla kartvizit üretimi yapılabilmektedir.

Kartvizitler firmanın iletişim bilgilerini paylaşmak için kullanılan reklam materyalleridir. İçerik olarak genellikle kartvizit sahibinin ismi, ünvanı, iletişim bilgileri bulunmaktadır.

Genel olarak ofset baskı yöntemi ile üretilen kartvizitler, dijital baskı yöntemi ile de üretebilmektedir. Ancak ofset baskı yöntemiyle üretilen kartvizitler dijital baskı ya göre daha kalitelidir.

 

Kartvizitlerin üretim aşamaları nelerdir?

Öncelikle baskı yapılacak kağıdın tabaka ölçülerine göre montajlanan kartvizitle, CTP işlemi ile ofset baskıya uygun olarak C,M,Y,K ve varsa diğer spot, Pantone renklerine göre ve lak işlemine göre kalıpları oluşturulur.

Bu kalıplar kullanılarak, baskısı gerçekleştirilen kartvizitler, tabaka halinde selefon makinesinden geçirilir. Selefon makinesinde işlemi tamamlanan kartvizitler, düz formda ise giyotin ile kesime verilir. Ancak özel kesimli ise kartvizitlerimize uygun bıçak üretilerek, bu bıçak ile kesim işlemi gerçekleştirilir.

+905543540504