İçeriğe geç
kartvizit-tasarımı

Yeni başlayanlar için “kartvizit tasarımı nasıl yapılır?” konusuna değineceğim.

Grafiker olarak çalışıyorsanız, en çok talep edilen işlerin başında elbette ki kartvizit olacaktır. En küçüğünden en büyüğüne tüm işletmelerin kartvizite ihtiyacı kuşkusuz ki vardır.

Peki doğru kartvizit tasarımı nasıl yapılmalıdır?

Matbaa grafikerliği yapmış biri olarak size teknik detaylarını anlatmaya çalışacağım. Öncelikle tüm baskı ürünlerinde olduğu gibi, tasarımdan önce üretim düşünülmelidir. Yani kartviziti basacak olan matbaa hangi ölçüde kalıp kullanıyorsa, ona göre bir standart kartvizit ölçüsü vardır. Örneğin 8,4×5,1 cm gibi.

Kartvizit tasarımına başlarken öncelikle CMYK renk modunda çalıştığımızdan emin olmalıyız.

Çalışma dosyamızı kartvizit boyutumuza göre ayarladıktan sonra, işletmenin logosunu ve bilgileri uygun yazı karakter ve puntolarda yerleştiririz. Okunurluk açısından 7 punto ile 11 punto arası yazıların kullanılmasını öneririm. Tabi ki kullanacağınız fontlarda da firmanın kurumsal kimliğine sadık kalmak şartıyla düz ve okunaklı yazı fontları tercih edilmeli, el yazısı tarzı fontlardan kesinlikle kaçınılmalıdır.

Kartvizit tasarımı yapılırken, insanlara sadece iletişime geçebilmeleri için verilen bir ürün olduğu unutulmamalıdır. Yani firma ve iletişim bilgileri dışında kartvizite detaylı şekilde sektörle ilgili bilgiler yazmak, verilen hizmetleri yazmak yanlış bir hareket olacaktır.

Kartvizitimizde kullandığımız logo ve yazılar, kartvizitimizin boyutunu belirleyen kesim çizgisinin en az 3mm içerisinde olmalıdır. Kartvizitimizde kullandığımız resimler ve vektörler muhakkak CMYK renk moduna ayarlanmalıdır. Kartvizitimizin baskı alanı küçük olduğundan dolayı tasarımımızı hazırlarken kullandığımız renk kombinasyonlarında en az renk kullanımını ayarlamalıyız. Mesela siyah renkte bir yazımız varsa C:45 M:35 Y:40 K:89 gibi renk kombinasyonu kullanmak yerine C:0 M:0 Y:0 K:100 kombinasyonunu kullanmak doğru olacaktır. Baskı alanı küçük olduğundan dolayı C,M,Y,K kalıplarının aynı noktaya hatasız vuramaması ve boya taşması gibi sorunlar kartvizitler de en çok karşılaşılan teknik problemlerdir. Bunu ancak renk kombinasyonlarını dikkatlice ayarlarsak engelleyebiliriz. Tasarımımız bittiğinde müşteri onayı alınsa dahi, baskıya göndermeden önce her üründe yapıldığı gibi yazım kontrolü yapılarak üretime gönderilmelidir.

Hem özgün hem de profesyonel freelance kartvizit tasarımı SadeceON’da uygun fiyatlarla bulunuyor. 10 lira gibi ekonomik fiyatlardan kartvizit tasarım hizmetlerini ve alanında uzmanlaşmış grafik tasarımcıları sizin için tek platformda toplayan SadeceON, güvenli bir ödeme alt yapısı ile hayalinizdeki kartvizitleri profesyonel olarak içiniz rahat şekilde yaptırmanıza imkan tanıyor. Eğer sizin de kartvizit tasarımı ihtiyacınız varsa aklınızdaki kartviziti SadeceON’da kolaylıkla yaptırabilirsiniz.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+905543540504