İçeriğe geç
edirne reklam

Edirne reklam alanında gelişmekte olan bir şehir. Her geçen gün vizyon sahibi firma sayısı hızla artmakta.

Birkaç yıl öncesine kadar sadece bir kaç firma reklam çalışmalarında profesyonel destek alırken, artık tasarımlardaki estetik ve kullanılan materyallere özen gösteriliyor.

Kartvizite ihtiyacı olanın, “bir kartvizitim olsun da, hem ucuz olsun hem de hızlı üretilsin” düşüncesiyle herhangi bir matbaaya gidip “şunun aynısı olsun” dediği günler şükürler olsun ki bitti.

Uzun yıllar reklam sektöründe bulunup bir çok gözlem yaptım. Artık doğru mesajın nasıl verileceğini, reklam çalışmalarının nasıl olması gerektiğini yavaş yavaş da olsa benimseyen işletmeler arttıkça Edirne reklam dünyası adına umutlanıyorum.

“Tabelada şirketin adı yazsın yeter”, “Kırmızı zemin beyaz yazı olsun, dikkat çeksin!” zihniyeti de açık hava reklamcılığı alanında bir hayli azaldı. Kurumsallığı dilinde pelesenk etmiş, kurumsallıktan bihaber bir çok işletme sahibinin ortak istekleri “dikkat çekici renkler”, neyse ki artık kendine özgü belirlenmiş renk tonlarıyla yer değiştirmeye başladı.

Afiş ve billboardlarda da kafa karıştırıcı “35 tane ürün fotoğrafının dizildiği” o göz yoran tasarımları nadiren görebilir olduk.

Bunlar elbette ki reklam anlayışı gelişmekte olan bir şehir için sevindirici şeyler.

Bir de kendi kurumsal kimliğini doğru şekilde oturtmuş, yazı fontundan dahi insanlara kendini hatırlatan firmalara kavuştuk mu işte o zaman tadından yenmez!

Ama ne yazık ki Edirne reklam sektöründeki harcamalarda gözle görülür büyük bir daralmaz var. Artan maliyetler ve günden güne çok daha zor hale gelen rekabet ortamında rakiplerin arasından sıyrılıp, ayakta kalmak, büyümeye ve gelişmeye devam etmek zorunda olan firmalar için reklamsız bir ilerleyiş adeta tüpsüz okyanusun derinlerine dalmakla eşdeğer bir davranıştır.

Birkaç yıl öncesinde kadar yılbaşında neredeyse tüm esnaf zorla kendi takvimini elimize tutuştururdu. Bizim gibi üretimin içinde yer alan firmalar kasım ayında başladığımız takvim sezonunu neredeyse şubat ayına kadar yoğun tempoyla sürdürürdük. Binlerde takvim üretirdik. Aynı şekilde imsakiye sezonu çok yoğun geçerdi. Ama artık o eskiden almak istemediğimiz takvimleri, imsakiyeleri arar olduk. Çünkü artık yaptırabilecek gücü olan firmalar bile promosyon reklamları yaptırmamayı tercih ediyorlar. Oysa ki yıl boyunca insanların gözünün önünde olacakları bir takvimde olmanın faydası ve getirisi çok yüksek olabilir.

+905543540504